Aktualności

Przyjaciółki Jezusa - Forum Młodych w Krościenku

Na końcu artykułu można pobrać nagrania z Forum Młodych.

"Jesteście potrzebne, potrzebny jest przykład waszego życia, potrzebne jest wasze dążenie do świętości" - takimi słowami ks. bp Wiesław Lechowicz zwrócił się do uczestniczek Forum Młodych, które odbyło się w dniach 26-28 września 2014 r. w Krościenku nad Dunajcem.

Forum Młodych w Krościenku

Tegoroczne spotkanie przygotował Instytut Niepokalanej Matki Kościoła (INMK), goszcząc prawie sześćdziesiąt członkiń z osiemnastu instytutów świeckich. Ponieważ instytuty świeckie tworzą wspólnotę, takie spotkanie jest dla nich rodzajem świadectwa dla siebie nawzajem i okazją, żeby się poznać, na co zwróciła uwagę Jolanta Szpilarewicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Uczestniczki spotkania mówiły, że jest to również sposobność do podzielenia się radością swojego życia i pięknem powołania. W tym roku w Forum Młodych wzięły udział też formatorki, które miały okazję do spotkania się w swoim gronie i podjęcia zagadnień dotyczących formacji.


Członkini INMK zaangażowana w zorganizowanie forum stwierdziła, że dla jej wspólnoty możliwość zaproszenia innych instytutów do centrum Ruchu Światło-Życie, którego charyzmatem oddychają, to zaszczyt i wielka radość: "Zasadniczo przeżywamy to w kontekście wyróżnienia, że możemy stworzyć przestrzeń, gdzie piękne, mądre, inteligentne kobiety świata, które chcą żyć i żyją w wyłącznej relacji z Panem, są na naszym terenie i razem się modlą".  Z nieukrywanym entuzjazmem dzieliła się, że "to spotkanie jest bardzo kolorowe, to jest spotkanie z życiem - takim życiem, które jest nacechowane ogromem miłości - tej miłości, którą przyjmuje się od Pana". Czas forum był bardzo bogaty przez wspólną modlitwę, konferencje, długie rozmowy przy stole na temat swoich wspólnot. Wszystko to jeszcze dopełniały piękne górskie widoki, rześkie powietrze i przedzierające się przez chmury jesienne słońce.

Forum Młodych w Krościenku

 

 


Uczestniczki forum poznawały charyzmat INMK - nie zabrakło Namiotu Spotkania, kręgu liturgicznego, a także spotkań w grupach. Członkinie instytutów modliły się również przy grobie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i INMK, prosząc o jego beatyfikację. Miały też okazję do poznania niezwykle ciekawej historii powstawania Ruchu Światło-Życie oraz INMK w miejscach ważnych dla tych wspólnot, jak Namiot Światła, Wieczernik, kaplica Chrystusa Sługi oraz przy figurze Niepokalanej Matki Kościoła, wyciągającej swoje ręce do  przybyłych na Kopią Górkę.

Forum Młodych w Krościenku


Podczas Forum Młodych uczestniczkom towarzyszył ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego". Podkreślał, że najważniejszy jest Jezus, i zachęcał słowami św. Teresy z Avili, aby być prawdziwym przyjacielem Jezusa. Mówił, że choć każdy przeżywa swoją walkę, ważne jest, aby nie tracić z oczu perspektywy całego Kościoła, lecz nasłuchiwać, czym żyje Kościół w Polsce i na świecie.

 
Jedna z uczestniczek podzieliła się na zakończenie forum, że "takie spotkanie jest bardzo budujące, ponieważ pokazuje ogromną różnorodność w Kościele. Każdy instytut ma inny charyzmat, ale wiemy, że mamy jedno źródło i mamy jeden cel, a jest nim Jezus Chrystus".

 

Nagrania z Forum Młodych do pobrania:

  1. kazanie - Bp Lechowicz (plik mp3 9MB)
  2. konferencja - Ks. Jaklewicz (plik mp3 27MB)
  3. kazanie - Ks. Jaklewicz (plik m4a 19MB)
  4. kazanie - Ks. Jaklewicz (plik WMA 24MB)