Aktualności

"Życie z wiary" - zaproszenie na I edycję sesji studyjno-formacyjnych

 zaproszenie

 

 List przewodni:

Polskie Towarzystwo Teologiczne
Sekcja Teologii Życia Konsekrowanego


Czcigodni i Drodzy,

mamy zaszczyt zaprosić na I edycję sesji studyjno-formacyjnych z cyklu "Życie z wiary".

Ich celem będzie ukazywanie istoty i bogactwa życia konsekrowanego w optyce teologicznej, czyli od strony jego źródła, jakim jest relacja z Chrystusem i z Kościołem oraz wynikająca z tego rola i misja w Kościele i w świecie. Zawsze, ale w dzisiejszych czasach szczególnie, odczuwamy potrzebę ponownego odkrycia natury powołania i umiejscowienia go w obiektywnym i życiodajnym gruncie. Są nimi Boży plan, rozpoznawany w Jego słowie, i liturgia - początek i środowisko powołania oraz jego wzrostu. W tym kontekście rozpoznajemy życie konsekrowane jako nieodzowny, komplementarny i zawsze aktualny stan w Kościele, który nadaje mu świeżości i zapewnia ukierunkowanie ku Pełni, do której wszyscy zostaliśmy stworzeni i zaproszeni.
    W najbliższej sesji zatytułowanej "CHRZEST - PRZYMIERZE - KONSEKRACJA", której program w załączeniu, zwrócimy uwagę na podstawowe założenia życia konsekrowanego, do których zawsze należy się odwoływać przy odkrywaniu powołania, w jego dojrzewaniu i w kryzysach, które najczęściej polegają na zaćmieniu widzenia i praktycznego traktowania tego źródła, jakim jest chrzcielne przymierze z Bogiem. Dla konkretyzacji tego zagadnienia sięgniemy po ilustracje z życia świętych mniej lub bardziej znanych, by w ich osobistej relacji z Bogiem dostrzec realne funkcjonowanie wspomnianej triady: chrzest - przymierze - konsekracja.
    Na spotkanie zapraszamy nie tylko osoby konsekrowane, ale duchownych, świeckich i młodzież. Zachęcamy do dyskusji i do wspólnej modlitwy o powołania na rozpoczęcie sesji, by nie tylko intelektualnie, ale i duchowo szukać Bożego głosu i odpowiedzieć na niego w prawdzie Bożej woli. Mamy nadzieję, że mający się wkrótce rozpocząć Rok Życia Konsekrowanego i apel Ojca Świętego Franciszka o odrodzenie życia z wiary w nas wszystkich znajdzie choć cząstkę swojego spełnienia w tym naukowo-duchowym spotkaniu.
           Z nadzieją na spotkanie łączę pozdrowienia i modlitwę


                        s. dr hab. Adelajda Sielepin CHR, prof. UPJPII
                                                                   Kierownik Sekcji Teologii Życia Konsekrowanego

wtorek, 21 października 2014r. godz. 16:00, Kraków, aula AWSD, ul. Pdzamcze 8

Zaproszenie z programem do pobrania - plik PDF.